Typosquatting – co to jest?
Typosquatting – cyberprzestępcy i czyn nieuczciwej konkurencji
Typosquatting to pojęcie często wykorzystywane w cyberprzestrzeni. Typosquatting to zlepek dwóch angielskich słów: typo – literówka i squatting – przysiad, a również zajęcie nieruchomości bez zgody właściciela. W cyberprzestrzeni typosquatting oznacza przejęcie domeny przez cyberprzestępców lub założenie nowej domeny o zbliżonej nazwie do istniejącego już adresu, najczęściej bardzo popularnego i objętego ochroną znaku towarowego. Cyberprzestępcy zamierzają wprowadzić w błąd użytkowników Internetu i dzięki temu chcą osiągnąć korzyść.
Spis treści
Jak typosquatting wygląda w praktyce rynkowej?
Czy tylko cyberprzestępcy działają w taki sposób? Nie! Wiele przedsiębiorstw na rynkach lokalnych podejmuje działania zmierzające do szybszego wzrostu zysków. Zobrazujmy to na przykładzie. Na lokalnym rynku działa dwóch przedsiębiorców:
- przedsiębiorca A – działa na rynku już długo, ma rozpoznawalną markę, zarejestrowany znak towarowy, przedmiotem jego działalności jest pośredniczenie w zatrudnianiu pracowników, agencja pracy tymczasowej i organizacja konferencji branżowych. Przedsiębiorca A ma stronę internetową, na której oferuje swoje usługi;
- przedsiębiorca B – działa nieco krócej na tym samym rynku lokalnym co przedsiębiorca A, zajmuje się pośrednictwem w zatrudnianiu pracowników, również prowadzi agencję pracy tymczasowej. Przedsiębiorca B założył stronę internetową o nazwie łudząco podobnej do domeny przedsiębiorcy A. Na stronie podobne są treści i oprawa graficzna.
Niczego nieświadomi klienci wchodzą na stronę internetową przedsiębiorcy B myśląc, że są na stronie internetowej przedsiębiorcy A i mylnie kupują usługi przedsiębiorcy B.
Czy typosquatting jest czynem nieuczciwej konkurencji?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, itp.
Zgodnie z art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji będzie miał zastosowanie, jeżeli obaj przedsiębiorcy zabiegają o tę samą klientelę i kierują swoje oferty do tego samego lub bardzo zbliżonego kręgu odbiorców.
Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z 9 kwietnia 2021 r., sygn. akt XIX GW 138/20 uznał, że czynem nieuczciwej konkurencji może być zachowanie polegające na wykorzystywaniu domeny internetowej łudząco podobnej do domeny internetowej innego przedsiębiorcy. Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał ten wyrok w mocy i w wyroku z 29 czerwca 2021 r., sygn. I AGa 188/21 stwierdził, że oznaczeniem przedsiębiorstwa może być domena strony internetowej, w szczególności gdy działalność jest prowadzona w Internecie.