
Typosquatting – co to jest?

Typosquatting – cyberprzestępcy i czyn nieuczciwej konkurencji
Typosquatting to pojęcie często wykorzystywane w cyberprzestrzeni. W cyberprzestrzeni typosquatting to przejęcie domeny przez cyberprzestępców. Może też polegać na założeniu nowej domeny o nazwie podobnej do istniejącego adresu. Najczęściej dotyczy to popularnych stron chronionych znakiem towarowym. Cyberprzestępcy zamierzają wprowadzić w błąd użytkowników Internetu i dzięki temu chcą osiągnąć korzyść.
Spis treści
Jak typosquatting wygląda w praktyce rynkowej?
Czy tylko cyberprzestępcy działają w taki sposób? Nie! Wiele przedsiębiorstw na rynkach lokalnych podejmuje działania zmierzające do szybszego wzrostu zysków. Zobrazujmy to na przykładzie. Na lokalnym rynku działa dwóch przedsiębiorców:
- przedsiębiorca A – działa na rynku już długo, ma rozpoznawalną markę, zarejestrowany znak towarowy, przedmiotem jego działalności jest pośredniczenie w zatrudnianiu pracowników, agencja pracy tymczasowej i organizacja konferencji branżowych. Przedsiębiorca A ma stronę internetową, na której oferuje swoje usługi;
- przedsiębiorca B – działa nieco krócej na tym samym rynku lokalnym co przedsiębiorca A, zajmuje się pośrednictwem w zatrudnianiu pracowników, również prowadzi agencję pracy tymczasowej. Przedsiębiorca B założył stronę internetową o nazwie łudząco podobnej do domeny przedsiębiorcy A. Na stronie podobne są treści i oprawa graficzna.
Niczego nieświadomi klienci wchodzą na stronę internetową przedsiębiorcy B myśląc, że są na stronie internetowej przedsiębiorcy A i mylnie kupują usługi przedsiębiorcy B.
Czy typosquatting jest czynem nieuczciwej konkurencji?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest każde działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami. Dodatkowo, musi ono zagrażać lub naruszać interes innego przedsiębiorcy albo klienta.
Do czynów nieuczciwej konkurencji należą w szczególności:
- wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,
- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
- nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,
- naśladownictwo produktów.
To nie jest zamknięty katalog, a inne działania o podobnym charakterze również mogą zostać uznane za czyny nieuczciwej konkurencji.
Zgodnie z art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzać klientów w błąd co do jego tożsamości. Może to nastąpić przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu. Warunkiem jest, aby oznaczenie to było wcześniej zgodnie z prawem używane przez inne przedsiębiorstwo.
Przepis ten ma zastosowanie, gdy obaj przedsiębiorcy zabiegają o tę samą klientelę. Dodatkowo, ich oferty muszą być skierowane do tego samego lub bardzo zbliżonego kręgu odbiorców.
Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z 9 kwietnia 2021 r., sygn. akt XIX GW 138/20 uznał, że czynem nieuczciwej konkurencji może być zachowanie polegające na wykorzystywaniu domeny internetowej łudząco podobnej do domeny internetowej innego przedsiębiorcy. Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał ten wyrok w mocy i w wyroku z 29 czerwca 2021 r., sygn. I AGa 188/21 stwierdził, że oznaczeniem przedsiębiorstwa może być domena strony internetowej, w szczególności gdy działalność jest prowadzona w Internecie. Cała treść orzeczenia jest dostępna tutaj.
Czy Twoja firma jest zagrożona typosquattingiem?
Nie pozwól, aby ktoś podszywał się pod Twoją markę i odbierał Ci klientów. Masz pytania? Skonsultuj swoją sprawę ze mną.
Podsumowanie
Typosquatting, czyli rejestracja domeny łudząco podobnej do już istniejącej, może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Polskie prawo chroni przedsiębiorców przed typosquattingiem, w tym przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mają zastosowanie, gdy działania mogą wprowadzać klientów w błąd co do tożsamości firmy. Sądy potwierdzają, że domena internetowa może być oznaczeniem przedsiębiorstwa. Oznacza to, że naruszenia w tym zakresie mogą prowadzić do konsekwencji prawnych. Warto tego typu zagadnienia skonsultować z radcą prawnym dla przedsiębiorców.
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi zmianami prawnymi? Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj praktyczne wskazówki prosto na swoją skrzynkę!
Zostaw komentarz