Przemoc w rodzinie - fakt czy mit? - Maria Kotaniec

Przemoc w rodzinie – fakt czy mit?

Przemoc nigdy nie powinna wystąpić w relacjach międzyludzkich. Mimo to zachowania przemocowe występują nieustannie. Ofiarami przemocy są różne jednostki: dzieci, kobiety, przedstawiciele grup etnicznych, wyznaniowych, czy osoby o określonych poglądach. Przemoc to różne zachowania np. nadzór, kontrola, atak wraz z przemocą fizyczną, seksualną czy emocjonalną.

Przemoc fizyczna polega na uszkodzeniu ciała poprzez pobicie, kopanie, drapanie, oparzenia czy np. złamania i stłuczenia. Przemocą fizyczną są też zakaz wyjścia z domu, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Przemocą psychiczną jest: dręczenie psychiczne, np. szantażowanie, groźby, wyzwiska kierowane pod adresem ofiary, niszczenie przedmiotów, zastraszanie.

Przemoc psychiczna jest tak samo niebezpieczna jak przemoc fizyczna i może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ofiary. Może prowadzić do zaburzeń psychicznych lub prób samobójczych. W zaburzonej relacji przemoc psychiczna powoduje obniżenie poczucia własnej wartości i zdobycie kontroli nad partnerem/partnerką.

Innym rodzajem przemocy jest przemoc seksualna polegająca na wymuszaniu aktywności seksualnej na ofierze wbrew jej woli. Przekonanie, że w małżeństwie, czy w konkubinacie przestępstwo gwałtu nie ma miejsca jest błędne. Kodeks karny nie rozróżnia ofiar tego przestępstwa. Może je zgłosić każda ofiara. Kolejnym rodzajem przemocy jest przemoc ekonomiczna, polegająca na zabieraniu pieniędzy, zmuszanie do podpisywania zobowiązań finansowych, kradzież.

Występuje też przemoc strukturalna: ograniczenie jednostki w sytuacji publicznej, np. zakaz podjęcia pracy, czy założenia rachunku bankowego.

Zaobserwuj po więcej.