Prawo medyczne
Specjalizuję się również w prawnej obsłudze działalności leczniczej. Oferuję następujące usługi:
- indywidualna praktyka lekarska – założenie działalności gospodarczej, wybór formy opodatkowania
- planowanie i wdrożenie grupowej praktyki w formie spółki cywilnej, spółek prawa handlowego (spółki jawna i partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością)
- ochrona przed roszczeniami wobec pracownika medycznego wynikające z wykonywania zawodu
- ochrona praw personelu medycznego
- innowacje technologiczne w medycynie – ochrona prawna
odpowiedzialność osób wykonujących zawody medyczne
Osoby wykonujące zawody medyczne ponoszą odpowiedzialność za błędy w sztuce lekarskiej. W prawie wyróżnia się cztery rodzaje tej odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej:
- odpowiedzialność cywilna – uregulowana w prawie cywilnym, polega na obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej innej osobie z tytułu czynu niedozwolonego, jak również z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania
- odpowiedzialność pracownicza – ma miejsce jedynie w odniesieniu do pracowników medycznych zatrudnionych na umowie o pracę w podmiocie zlecającym wykonanie czynności medycznych
- odpowiedzialność zawodowa – to odpowiedzialność wynikająca z przepisów regulujących poszczególne zawody medyczne (ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej) oraz z postanowień kodeksów etyki zawodowej
- odpowiedzialność karna – z nią mamy do czynienia kiedy zachowanie osoby wykonującej zawód medyczny skutkuje naruszeniem zasad postępowania i w efekcie wyczerpują się znamiona przestępstwa określonego w kodeksie karnym.
Istotny jest fakt, że poniesienie odpowiedzialności jednego rodzaju za błąd w sztuce lekarskiej nie wyłącza pozostałych rodzajów odpowiedzialności. To samo zdarzenie może spowodować nałożenie kary dyscyplinarnej wynikającej z przepisów regulujących zasady wykonywania poszczególnych zawodów medycznych, jak również obowiązek zapłaty odszkodowania na mocy przepisów prawa cywilnego.
Odpowiedzialność za zabiegi medycyny estetycznej
Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. Przez długi czas zabiegi medycyny estetycznej w ogóle nie były dozwolone przez prawo. Obecnie, w związku z dynamicznym rozwojem nauki i technik medycznych, co raz więcej osób chętnie korzysta z tego rodzaju usług. Ten obszar działalności medycznej także wiąże się z potencjalną odpowiedzialnością cywilną i karną. Pamiętaj – ryzyko wzrasta, jeżeli zabieg został wykonany nieprawidłowo, a na dodatek przez osobę do tego nieuprawnioną.
Umów się na konsultację w celu omówienia zagadnienia odpowiedzialności za błędy.
Zostań kolejnym zadowolonym klientem z zakresu prawa medycznego
Zajmuję się m.in. ochroną przed roszczeniami wobec pracowników medycznych wynikających z wykonywanego przez nich zawodu, ochroną praw personelu medycznego oraz wsparciem przy zakładaniu działalności leczniczej (m.in. grupowych praktyk w formie spółki cywilnej czy spółek prawa handlowego). Wpieram publiczne i prywatne podmioty medyczne udzielając profesjonalną obsługę prawną. Znajomość specyfiki tej branży, a także doświadczenie w rozwiązywaniu różnego rodzaju sporów, pozwala mi, jako prawnikowi od prawa medycznego, na najlepszą ochronę interesów moich klientów.
Prawo medyczne obejmuje szereg przepisów prawnych regulujących stosunki między uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Jeśli szukasz prawnika, specjalizującego się w obsłudze działalności leczniczej, służę pomocą. Zapraszam do umówienia się na konsultację, w ramach której omówimy najważniejsze zagadnienia i ustalimy właściwy plan działania.
gotowe dokumenty
Zajrzyj do sklepu, jeżeli szukasz konkretnego wzoru dokumentu.
referencje
Sprawdź opinie moich dotychczasowych Klientów na temat współpracy ze mną.